11 مهارت زندگی که باید به کودکان آموزش دهید (قسمت اول)

مهارت زندگی کودکان
11 مهارت زندگی که باید به کودکان آموزش دهید (قسمت دوم)
آگوست 15, 2020
مجله کودک، آموزش هنر شاد بودن به بچه‌ها
آموزش هنر شاد بودن به بچه‌ها
آگوست 18, 2020

مجله کودک: این پیشنهاد سایت معتبر businessinsider است که به بچه‌های خود آموزش‌های لازم و ضروری زندگی مستقل را بدهید. ارین مگی، نویسنده‌ای که خود صاحب دو فرزند است به شما توصیه می‌کند یک برنامه ویژه یادگیری در منزل برای آن‌ها تهیه و اجرا کنید. لازم نیست که کل این برنامه را با دروسی مثل ریاضی و علوم پر کنید، مگی توصیه می‌کند به جای آن، روی مهارت زندگی کودکان، فعالیت‌های کاربردی‌تر و لذت بخش‌تر تمرکز کنید که اصولا بچه‌ها در مدارس یاد نمی‌گیرند.

والدین در سراسر جهان تمام تلاش خود را می‌کنند تا برنامه‌ای شبیه برنامه هر روزه مدارس برای بچه‌ها فراهم کنند. چه یک برنامه درسی مناسب در دست داشته باشید چه نداشته باشید، مهارت‌هایی وجود دارد که می‌توانید بدون نیاز به استفاده از کتب درس یا کلاس‌های آنلاین به فرزندتان یاد دهید. در واقع، می‌توانید آموزش این مهارت‌های زندگی را در برنامه روزانه فعلی خود بگنجانید.

برای معرفی این مهارت‌ها با تعدادی از متخصصین حوزه کودک صحبت کردیم و 11 مورد زیر پیشنهاد شد.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • کمک‌های اولیه

به کودک خود بیاموزید که هر وسیله چه کاربردی دارد.

یکی از مهمترین مهارت‌هایی که هر کس باید بلد باشد استفاده از جعبه کمک‌های اولیه در مواقع مورد نیاز است. زمانی که در حال تهیه تجهیزات جعبه کمک‌های اولیه هستید، در این باره با فرزندتان صحبت کنیم، اسم هر وسیله و نحوه استفاده از آن را بپرسید تا ببینید چقدر در این زمینه اطلاعات دارند. سپس سعی کنید با توجه به سن کودکان درباره کاربرد هر کدام از وسایل توضیح دهید.

مغز کودک تا سن 25 سالگی به سرعت رشد کرده و پیچیده‌تر می‌شود، از همین رو، بچه‌ها درست مانند اسفنجی هستند که مغزشان آماده جذب اطلاعات و یادگیریست. به گفته دکتر نیها چوداری، روانپزشک کودک و نوجوان در بیمارستان عمومی‌‌ماساچوست و دانشکده پزشکی ‌هاروارد و یکی از بنیانگذاران برین استورم، آزمایشگاه نوآوری و سلامت روان استنفورد، تحقیقات نشان می‌دهد که زمانی که والدین به صورت فعالانه خود را درگیر پروسه اکتشافات کودک در مسائل و موضوعات جدید می‌کنند، قادرند توانایی یادگیری فرزندشان را ارتقاء ببخشند.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • بودجه‌بندی پول

اهمیت پس‌انداز را به آن‌ها یاد دهید. بودجه‌بندی و مسئولیت‌پذیری در امور مالی از نکات مهمی‌است که مجله کودک در آینده بیشتر به آن خواهد پرداخت و جز مهمترین مهارت زندگی کودکان است.

هیچوقت برای آموزش مسئولیت‌های مالی به کودک زود نیست، حتی اگر هنوز برایش حساب بانکی باز نکرده‌اید. به گفته تانجلا واکر کرافت، وبلاگ نویس حوزه خانواده و فرزندپروری که معلم دبیرستانی در فلوریدا نیز هست، «از آنجایی که نوجوانان بیشتر پول توجیبی خود را از پدر و مادرشان می‌گیرند، والدین می‌توانند بچه‌های خود را ملزم کنند که حساب مقدار پول و بدهی‌هایشان را داشته باشند و در یک دفترچه آن‌ها را یادداشت کنند». «والدین می‌توانند مبلغی مشخص را بصورت روزانه، هفتگی یا ماهیانه به بچه‌ها بدهند و به آن‌ها گوشزد کنند که آن مقدار پول را در همان مدت مشخص باید خرج کنند. وقتی بچه‌ها خود شاهد بالا و پایین رفتن موجودی حسابشان باشند، به شکل واقعی درک می‌کنند که چطور دارند پولشان را خرج می‌کنند و نسبت به خرج کردن مسئولیت پذیرتر می‌شوند».

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • شستن لباس‌ها

به بچه‌ها یاد بدهید به شما در شستن لباس‌ها کمک کنند.

به کودکتان بفهمانید که داستان پری‌‌هایی که همیشه لباس تمیز به تن دارند، افسانه‌ای بیش نیست. بنا به گفته‌های ماری هیت، استادیار آموزش دانشگاه لویولای مریلند، «بدیهی است که هر کودک برای آنکه به یک انسان باکفایت و مستقل تبدیل شود باید مهارت‌های خاصی را مانند پخت و پز، نظافت، و مرتب کردن وسایل که در زندگی روزمره بکار می‌آید یاد بگیرد». وی همچنین عنوان می‌کند، «بشدت توصیه می‌کنم این مهارت‌ها را مخصوصا زمانی به بچه‌ها آموزش دهیم که پدر و مادر، حجم زیادی از ظروف و لباس‌های نشسته در منزل دارند که روی هم تلنبار شده است».

مجله کودک، مهارت برای کودکان
مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • اتو کردن لباس‌ها

اتو کردن لباس‌ها یکی دیگر از مهارت‌های ایمنی مهم در منزل است.

نه، لباس‌های چروکیده و بهم ریخته به هیچ وجه قابل تحمل نیست، یعنی حداقل نباید باشد.

به اعتقاد چوداری، حتی اگر فکر می‌کنید کودکتان به قدر کافی بزرگ نشده تا بتواند از اتو استفاده کند، اما از طرفی آنقدر بزرگ شده تا ببیند اینجور وسایل برقی و خطرناک چطور کار می‌کنند، وقتش رسیده که با این کار آشنا شود، اینطور، ضمن اینکه ذهنشان را بصورت فعالانه درگیر این پروسه و نحوه استفاده از اتو می‌کنیم، می‌توانیم اطلاعات مورد نیاز که بعدها وقتی بزرگتر شدند بکارشان خواهد آمد را در ذهن شان ذخیره کنیم”.

مجله کودک، مهارت زندگی کودکان
  • آشپزی

کمی‌از وقت خود را برای آموزش طبخ غذاهای سالم و مقوی به بچه‌ها اختصاص دهید.

ایجاد پیوند عاطفی با دیگران از طریق آشپزی و پخت و پز گروهی، چیزی است که همه ما می‌توانیم در هر سنی از آن لذت ببریم.

هیت عنوان می‌کند که، «من و فرزندانم در منزل یک روتین مشخص داریم که در آن، بچه‌ها به نوبت به من در آشپزی کمک می‌کنند. این کار به بچه‌ها این فرصت را می‌دهد تا برای رسیدن به یک هدف ملموس تلاش کنند و نتیجه کار را در آخر ببینند – در اینجا منظور از هدف ملموس، پخت یک وعده غذایی مغذی است. همچنین با این کار، بچه‌ها یاد می‌گیرند حس مالکیت خود را تقویت کنند. یعنی با اختصاص وظایفی چون باز کردن یخ چیزی که در فریزر بوده یا آوردن مواد لازم برای پخت غذا از داخل گنجه خوراکی‌ها، بچه‌ها کم کم مسئولیت‌های فردی را یاد می‌گیرند».

امیدواریم تا اینجای مطلب برایتان مفید بوده باشد، با مجله کودک همراه باشید تا فردا باقی مهارت زندگی کودکان را معرفی کنیم، مهارت‌هایی که برای زندگی مستقل فرزندتان در آینده‌اش مفید هستند.

فروشگاه